top of page

Pandemi Döneminde Çocuklar İçin Yararlı Kaynaklar


Sevgili ebeveynler, yaşadığımız bu pandemi yalnızca bizleri değil çocuklarımızı da çok zorluyor. Hatta belki de bu durum onları çok daha fazla zorluyor. Sokağa çıkma yasağı bulunan ve eve hapsolan çocuklarımız, zamanlarını nasıl değerlendirmeleri gerektiği konusunda bir çıkmaza sürükleniyor. Bu da canlarının sıkılmasına ya da ekran sürelerinin ciddi sürede artmasına sebebiyet verebiliyor.

Amerikan Pediatri Derneği’ne göre; 0-18 aylık bebekler hiç ekran görmemeliyken, 18-24 ay arası bebekler yalnızca görüntülü arama yapabiliyor. 2-5 yaş arası çocuklar en fazla 1 saat ekranda vakit geçirmeliyken, daha büyük yaştaki çocuklar için en fazla 2 saat olacak şekilde aile kontrolünde bir planlama öneriliyor. Bazı durumlarda uzmanlar bu sürelerin genişletilebileceğini belirtiyor. Pandemi de bu durumlardan biri. Ancak pandemi bittiğinde bir enkazla karşılaşmak istemiyorsak, bu süreyi kontrollü bir şekilde genişletmeli ve çocuğumuzun ekran süresindeki alışkanlıklarını terk etmesine sebep olacak türde bir serbestlik sağlamamalıyız. Hele ki, hiçbir sınır olmaksızın çocuğumuzu dijital ekran karşısında kesinlikle bırakmamalıyız.

Özellikle YouTube çocuklar arasında çok popüler olan, ancak iyi içerikler olduğu gibi bir o kadar da kötü içerik barındıran bir platform. Peki biz neler yapmalıyız? Öncelikle çocuğumuzun tek başına, odasında ya da kulaklıkla YouTube’da video izlemesine izin vermemeliyiz. Eğer evimizdeki teknoloji buna imkan veriyorsa, televizyona yansıtmalı ya da en kötü ihtimalle kullandığı cihazda sesi açık ve herkesin duyabileceği şekilde izlemesine izin vermeliyiz. Bununla birlikte, çocuğumuz bu videoları izlemeden önce bize danışmalı ve mümkünse önce biz izlemeli sonrasında çocuğumuza izletmeliyiz. Çocuklarımızın gönül rahatlığıyla içeriklerinden yararlanabileceği 10 YouTube kanalını sizler için derledim:

 1. Çocuklar İçin Güvenli İnternet

 2. TED-Ed

 3. Tekno Macera

 4. Dream English Kids

 5. Robotistan

 6. National Geographic Kids

 7. Just Dance

 8. Zooand TV

 9. Kukuli

Çocukların YouTube kullanım alışkanlıklarını, onların anlayacağı dilden masallarla anlatmayı hedefleyen “Biraz Daha YouTube’ta Video İzleyebilir miyim?” kitabını sizlere öneririm.

Bununla birlikte çocuklarımızın teknolojik cihazlarla en çok yaptığı aktivitelerden biri de oyun oynamak. Sizler için çocuklarımızın iç rahatlığıyla oynayabileceği oyunları ve kesinlikle oynamaması gereken oyunları derledim. Çocuklarımızın iç rahatlığıyla oynayabileceği 4 yaş ve üzeri ücretsiz oyunlar şu şekilde:

 1. ABCya! Games

 2. Super Mario Run

 3. Tiles Hop

 4. Sonic Dash