top of page

YouTube Videoları ve Çocukları Bekleyen Tehlikeler

Gelişen teknoloji biz yetişkinlerin hayatında yer bulduğu gibi çocuklarımızın da hayatında yer etmeye başladı. Üstelik Momo ve diğer birçok tehlike ile birlikte...

Eğitimciler olarak kaynaklarından sıkça faydalandığımız Common Sense Media kuruluşunun 2013 yılında yaptığı bir araştırma sonucuna göre; çocuklarımızın üçte biri yürümeye ve konuşmaya başlamadan önce tablet kullanmaya başlıyor. Siz de muhakkak parmaklarıyla “play/oynat” tuşuna basan, fotoğraflar arasında geçiş için parmaklarını ustalıkla kullanan ancak henüz konuşmayı sökememiş olan çocuklarımıza denk gelmişsinizdir. Henüz bebek olarak saydığımız çocuklarımız bile artık teknolojik cihazları ustalıkla kullanıyor ve bu süreci internet kullanımı da takip ediyor.


Çocuklarımızın; ödev yapmak, oyun oynamak, keyifli vakit geçirmek gibi isteklerini karşılayan teknolojik cihazlar ve internet, karşımıza yeni bir trend daha çıkardı: YOUTUBE’TA VİDEO İZLEMEK!Çocukların dünyasında dikkat çekecek boyutta YouTube üzerinden video izlenmeye başladı. Üstelik bu videoların içeriğini yönetebilmek pek de mümkün değil. Çünkü otomatik video geçişi; çocuklarımızı başladıkları çizgi film videosundan, YouTube fenomenlerinin pek de çocuklar için uygun olmayan içeriklerine sahip videolarına yönlendirebiliyor. Peki öyleyse biz ebeveynler ve öğretmenler olarak ne yapmalıyız?

Bu noktada ebeveynlerin kontrolü kadar, çocukların da bu konuda farkındalık kazanması çok önemlidir. Bu yüzden çocuklarınıza “Biraz Daha YouTube’ta Video İzleyebilir miyim?” kitabını okutmanızı öneririm. Özellikle anaokulu ve ilkokul çağındaki çocukların YouTube’ta izledikleri videolar üzerine farkındalık oluşturmak ve izleme süreleri konusunda bilgi edinmelerini sağlamak için yazılmış bu kitap çocuklarınızı bu konuda bilinçlendirecektir.


Aynı zamanda meslektaşlarımın sıkça öneri de bulundukları ve hayretle karşıladığım bir öneriye de değinmek istiyorum. YouTube içeriğini kontrol etmek için sıklıkla önerildiğini duyduğum “YouTube Kids” uygulaması aslında Türkiye’de aktif olan bir uygulama değil. Yani YouTube bu hizmetini Türkiye’deki kullanıcıları için henüz hizmete sunmuş durumda değil.


Bunun yerine kısıtlı modu kullanabilirsiniz. Kısıtlı mod ile çocuklarınızın uygunsuz içeriklere ulaşmasını engelleme fırsatı yakalayabilirsiniz.