top of page

10.12.2015

Wi-Fi'dan 100 Kat Daha Hızlı Li-Fi Geliyor

Radyo dalgaları yerine verileri iletmek için görünür ışık tayfı kullanan bir yöntemle, wi-fi'dan 100 kat hızlı internet erişimi sağlandı.

İngilizce ışık sözcüğüne gönderme yaparak Li-fi olarak adlandırılan yöntem bu hafta Estonya'nın başkenti Tallinn'de, içinde çalışanlar bulunan bir büroda denendi.

 

Li-fi için standart bir LED lambası gibi bir ışık kaynağı, bir internet bağlantısı ve bir foto dedektör gerekiyor. Deneyi yapan Velmenni firması, Li-fi'a uygun bir hale getirilmiş bir ampülle 1Gbps (saniyede 1 gigabit) hızına ulaştı. Laboratuar testleri bu yöntemin teorik olarak 224Gbps'ye kadar erişim hızı sağlayabileceğini gösterdi. Çalışanların internet erişimine olanak tanıyan büro denemesinin yanısıra, bir endüstriyel alanda da denenen Li-fi, burada da akıllı bir aydınlatma sistemi işlevini gördü. Velmenni'nin yöneticilerinden Deepak Solanki, International Business Times'a verdiği demeçte, bu teknolojinin "üç-dört yıl içinde" ulaşabileceğini söyledi.

 

Li-fi deyimi, 2011'deki bir konferansta bu teknolojiyi gösteren Edinburgh Üniversitesi profesörü Harald Haas tarafından kullanılmıştı. Internet üzerinden yaklaşık 2 milyon kez izlenen TED konferansında Prof. Haas, milyarlarca ampülün kablosuz erişim alanları yaratabileceği bir gelecekten söz etmişti. Li-fi'ın en büyük avantajlarından biri, wi-fi gibi diğer sinyalleri etkilememesi ve bu nedenle uçaklar gibi sinyallerin karışma olasılığı bulunan yerlerde de kullanılabilecek olması. Ancak bu teknolojinin bazı eksiklikleri de var. Bunlardan en önemlisi doğrudan güneş ışığı sinyalini bozacağı için dışarıda kullanılamaması. Sinyaller, duvarların ötesine de geçemiyor. Bu nedenle ilk aşamada wi-fi ağlarını destekleyebileceği yerlerde veya hastaneler gibi bazen wi-fi kullanmanın güvenli olmadığı alanlarda kullanılması bekleniyor.

 

Görünür ışık tayfı nedir?

Beyaz ışık bir prizmadan geçerken kırıldığı zaman oluşan renklerin farklı dalga boyları ve frekansları bulunuyor.

Işık tayfı, ışığın dalga boyu ya da frekanslarına göre sıralanmasıyla elde ediliyor. Bu tayfın ortalarında yer alan görünür ışık, insan gözü tarafından algılanabiliyor.

 

Kaynak

bottom of page